Ολυμπιακός - Ζενίτ 75-61: Ανατροπή με υπογραφή Σπανούλη

Ολυμπιακός - Ζενίτ 75-61: Ανατροπή με υπογραφή ΣπανούληdstroumbΠαρ, 03/12/2021 - 22:43

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν τρομερά... σοφτ στην περιφερειακή του άμυνα κάτι το οποίο το πλήρωσε με την απίστευτη ευστοχία της Ζενίτ από το τρίποντο.

Ο Πάνγκος τιμωρούσε τον Ολυμπιακό από την περιφέρεια (4/4) και στην επίθεση οι ερυθρόλευκοι αδυνατούσαν να βρουν εύκολο καλάθι.

Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τη Ζενίτ μπροστά στο σκορ με 15-28.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ψάχνει να βρει λύσεις και στα δύο μέρη του γηπέδου.

Με διαφορετική 5άδα ο Ολυμπιακός βρίσκει κάποιες λύσεις από Σπανούλη και Ζαν Σαρλ.
Όμως και πάλι η Ζενίτ είναι... εκνευριστικά εύστοχη. Με σχετικά βελτιωμένη εικόνα στην άμυνα και στην επίθεση ο Ολυμπιακός πάει στο ημίχρονο πίσω με 30-41.

Η... άμυνα της αντεπίθεσης

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που ο Ολυμπιακός κάνει υπερπροσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι. Μακ Κίσικ, Ζαν Σαρλ και Σλούκας παίζουν τρομερή άμυνα, αλλά είναι εξαιρετικοί και στην επίθεση. Όμως εκείνος που κάνει... μαγικά είναι ο Βεζένκοφ. Ο Ολυμπιακός παίζει πολύ καλή άμυνα, βάζει για πρώτη φορά δύσκολα στην Ζενίτ που βλέπει τους ερυθρόλευκους να πλησιάζουν με... φόρα. Βελτιωμένος σε όλες τις θέσεις και με ον Βεζένκοφ να τα βάζει από... παντού ο Ολυμπιακός φτάνει το ματς στο καλάθι στο τέλος της 3ης περιόδου.

Με την υπογραφή του Σπανούλη

Η 4η περίοδος ξεκινά με τον Ολυμπιακό να παίζει άμυνα για σεμινάριο, ενώ και επιθετικά παίζει επιτέλους με αυτοπεποίθηση.

Με όπλο την άμυνα του, ισοφαρίζει με τον Σπανούλη σε 56-56 και περνά μπροστά με τον ΜακΚίσικ 58-56.
Η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα αναγκάζουν σε λάθη τη Ζενίτ και ο Σπανούλης με καλάθι κάνει το 60-65, αρχικά το 63-59 στη συνέχει με μεγάλο τρίποντο και στην άμυνα κερδίζει το επιθετικό φάουλ.

Σημαντικές βολές από Πρίντεζη και Λαρεντζάκη διαμορφώνουν του 67-61, για να έρθει ένα ακόμη τεράστιο τρίποντο από τον Σπανούλη για να κάνει το 70-61 03:41 πριν το τέλος.

Ο Λαρεντάκης έκανε ένα ακόμη κλέψιμο και ο Βεζένκοφ έστειλε στο +11 τον Ολυμπιακό και τη Ζενίτ να ψάχνει λύσεις από τα 8 μέτρα.

Με ηγέτη τον Σπανούλη στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός όχι μόνο γύρισε το ματς αλλά επικράτησε και με 14 πόντους διαφορά, 75-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Ολυμπιακός - Μπάσκετ Off Off dstroumb Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Ολυμπιακός ΔΙΕΘΝΕΙΣ Παρά το τραγικό ξεκίνημα στο ματς η ομάδα του Μπαρτζώκα στην 3η και 4η περίοδο έπαιξε άμυνα για σεμινάριο που στο τέλος της έδωσε τη νίκη. Article publish on Παρ, 03/12/2021 - 22:43 Article hide updated date Off Article is longform Off