Οι “Βασιλιάδες” δε σταμάτησαν τον “Μούσια” (photo)

Ούτε οι Σακραμέντο Κινγκς κατάφεραν να σταματήσουν τον “αφηνιασμένο” Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος οδήγησε τους Χιούστον Ρόκετς στην εκτός έδρας νίκη 130-105. Ο “Μούσιας” τελείωσε την αναμέτρηση με 36 πόντους και δέκα ασίστ, σημειώνοντας double double. Επίσης, είχε τρία ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 29,28 λεπτά συμμετοχής. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 7/12 σουτ τριών πόντων. Οι Έρικ Γκόρντον και Ντάνουελ Χάουζ είχαν από 19 πόντους, ενώ στους 13 σταμάτησε ο Πι Τζέι Τάκερ. Double
double για τον Κένεθ Φαρίντ, με δώδεκα πόντους και έντεκα ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπάντι Χιλντ σημείωσε 20 πόντους για τους γηπεδούχους, Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 10,24 λεπτά και σημείωσε επτά πόντους. Επίσης, είχε δυο ριμπάουντ. Στους 19 πόντους ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ και στους δώδεκα ο Νεμάνια Μπιέλιτσα. Αυτή ήταν η 50η εφετινή νίκη των “ρουκετών” σε σύνολο 78 αναμετρήσεων (50-28), ενώ οι “Βασιλιάδες” γνώρισαν την 40η εφετινή τους ήττα, επίσης σε σύνολο 78 αναμετρήσεων (38-40).

Οι πόντοι:

Κινγκς: Μπαρνς 10, Μπιέλιτσα 12, Κόλεϊ Στέιν 2, Χιλντ 20, Φοξ 9, Μπάγκλεϊ 19, Κουφός 7, Μπογκντάνοβιτς 10, Φέρελ 7, Μπρέβερ 6, Μέισον 3

Ρόκετς: Γκόρντον 19, Τάκερ 13, Κάπελα 7, Πολ 7, Χάρντεν 36, Σάμπερτ 8, Χάουζ 19, Ρίβερς 6, Φαρίντ 12, Τσιόζα 3