Άντεξε με γκολάρες Μέσι - Σουάρες η Μπαρτσελόνα (video)

Η μάχη του τίτλου στην Ισπανία λίγο έλειψε να φουντώσει για τα καλά απόψε το βράδυ. Η Μπαρτσελόνα η οποία το Σάββατο φιλοξενείται στη Μαδρίτη από την κύρια αντίζηλο της Ατλέτικο, πήρε με δυσκολία την ισοπαλία 4-4 στην έδρα της Βιγιαρεάλ! Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Κοουτίνιο (12') και Μάλκομ (16') και προφανώς θεώρησε πως κάπου εκεί το ματς ολοκληρώθηκε υπέρ της.

Οι παίκτες του Χάβι Καγιέχα είχαν διαφορετική
άποψη όμως και κατάφεραν να σκοράρουν τέσσερις φορές επί των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος! Σκόρερ οι Τσουκουέζε (23'), Εκαμπί (50'), Ιμπόρα (62') και Μπάκα (80'). Η Μπαρτσελόνα βρισκόταν σε δεινή θέση και η αποβολή του Άλβαρο Γκονζάλεθ της Βιγιαρεάλ στο 86ο λεπτό λειτούργησε θεαματικά υπέρ των Καταλανών.

Ο Μέσι μείωσε 4-3 στο 90ο λεπτό με ακόμα μια απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Λουίς Σουάρες διαμόρφωσε το "λυτρωτικό" 4-4 στο 94'! Η Μπάρτσα κράτησε έτσι τη διαφορά από την Ατλέτικο Μαδρίτης στους οκτώ βαθμούς, λίγο πριν τη μεταξύ τους μονομαχία στο Μετροπολιτάνο.