Οι Λύκοι «δάγκωσαν» την Μπέρτον (video)

Η Γουλβς συνέχισε την πορεία της προς την επιστροφή στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής επικράτησε στο Μολινό της Μπέρτον με 3-1.

Οι Λύκοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν την κατοχή σε ποσοστό 70%-30%, έχασαν πολλές ευκαιρίες να σημειώσουν κι άλλα γκολ, ενώ απειλήθηκαν ελάχιστα από την αντίπαλο τους.

Η Γουλβς προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Έλντερ Κόστα μετά από βαθιά
μπαλιά του κεντρικού αμυντικού Κόνορ Κόαντι.

Στο 41ο λεπτό ο Ρούμπεν Νέβες έβγαλε εξαιρετική πάσα κι ο Αφόμπε με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Στην μοναδική της φάση στο πρώτο ημίχρονο η Μπέρτον κατάφερε να ισοφαρίσει όταν μετά από κόρνερ του Σορμπέλ και απομάκρυνση του Μπένετ, η μπάλα έφτασε στον Λόιντ Ντάιερ που με σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 2-1.

Στην επανάληψη η Γουλβς μπήκε δυνατά και στο 56ο λεπτό «καθάρισε» το παιχνίδι με τον Αφόμπε να σημειώνει με το δεύτερο προσωπικό του γκολ το 3-1, μετά από όμορφη ενέργεια του Ιβάν Καβαλέιρο.

Η Γουλβς συνεχίζει πρώτη με 82 βαθμούς, ενώ η Μπέρτον παρέμεινε στην 23η θέση του πίνακα.