ΟΦΗ - Αστ. Τρίπολης 0-1 : Μπορεί και χωρίς Μπαράλες

ΟΦΗ - Αστ. Τρίπολης 0-1 : Μπορεί και χωρίς ΜπαράλεςevlachosΤρί, 01/26/2021 - 19:07 Μπροστά ο Αστέρας με το πρώτο Ελληνικό γκολ

Ο Αστέρας Τρίπολης δίχως τον πρώτο σκόρερ του, Χερόνιμο Μπαράλες στην επίθεση, μπήκε με επιθετική διάθεση στο Ηράκλειο

Ανταμείφθηκε στο 15ο λεπτό με τον Τζίμα να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της καριέρας του με τους Αρκάδες και να γίνεται ο πρώτος

Έλληνας που σκοράρει για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς φέτος.

* Τα τελευταία 27 γκολ του Αστέρα στην Superleague είχαν σημειωθεί από ξένους παίκτες με τελευταίο Έλληνα σκόρερ τον Πασαλίδη στα περσινά Playoffs στον αγώνα με τον Ατρόμητο στην Τρίπολη.

Η συνέχεια μετά το 0-1 ανήκε στον ΟΦΗ. Προσπάθησε με αρκετούς τρόπους να μπει στην περιοχή. Πολλές σέντρες από τους δύο μπακ, αρκετές μίκρο-ευκαιρίες και σημαντικότερη στιγμή το δοκάρι στο 36ο λεπτό στο φοβερό σουτ του Στάικου από την γωνία της μεγάλης περιοχής αριστερά.

Ημίχρονο 0-1.

Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή

Ο ΟΦΗ συνέχισε την προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Αστέρας δούλεψε καλά στην άμυνα.

Στο 60ο λεπτό ο Σαρδινέρο ανατράπηκε από τον Καπίγια, ο διαιτητής Κουτσιαύτης έδωσε πέναλτι αλλά το VAR έδειξε ότι στην αρχή της φάσης ήταν όφσαϊντ ο Στάρτζεον.

Όποτε χρειάστηκε ο Τσιφτσής ήταν σε ετοιμότητα όπως στο σουτ του Νέιρα στο 52ο λεπτό και την προσπάθεια του Τσιλιανίδη στο 76ο λεπτό.

Ο τερματοφύλακας του Αστέρα έκανε ένα λάθος σε όλο το ματς στο 86ο λεπτό όμως ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε βιαστικά και έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

Ο Αστέρας νίκησε για πρώτη φορά στην Κρήτη μετά τον Οκτώβρη του 2014, τα κατάφερε μάλιστα χωρίς τον πρώτο σκόρερ Χερόνιμο Μπαράλες.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς κράτησε την έκτη θέση στην βαθμολογία με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ αντιθέτως παραμένει χωρίς νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

ΟΦΗ : Βάτερμαν, Ουές (82' Σολίς), Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (82' Γρίβας), Στάικος (53' Τσιλιανίδης), Μεγιάδο (74' Ντε Γκούζμαν), Νέιρα, Στάρτζον, Σαρδινέρο

Αστ. Τρίπολης : Τσιφτσής, Γκαρθία, Σουάρεθ, Καστάνιο, Τασουλής (84' Άλβαρες), Μουνάφο (57' Καπίγια), Μπελόκ, Τζίμας (57' Ριέρα), Σίτο (77' Χριστόπουλος), Τιλίκα (45' Κρεσπί), Φερνάντεθ

ΕΛΛΑΔΑ - Super League 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΟΦΗ - Ποδόσφαιρο Αστέρας Τρίπολης - Ποδόσφαιρο Off Off evlachos Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΟΦΗ ΕΛΛΑΔΑ Αστέρας δεν είναι μόνο ο Μπαράλες. Ο Τζίμας έγινε ο πρώτος Έλληνας που σκοράρει φέτος για την ομάδα της Τρίπολης και έδωσε σημαντικό τρίποντο με το 1-0 στην Κρήτη απέναντι στον ΟΦΗ.  Article publish on Τρί, 01/26/2021 - 19:07 Article hide updated date Off Article is longform Off