Ο Ντουπέ έδωσε το βαθμό στη Ναντ (video)

Σε παιχνίδι που δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό διακύβευμα, Νις και Ναντ πήραν από ένα βαθμό στο γαλλικό Νότο, με 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των ομάδων, και τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στο τελευταίο πέναλτι για να πάρουν το τρίποντο

Η Ναντ, με φουσκωμένη αυτοπεποίθηση από το σερί που είχε διαμορφώσει τις προηγούμενες αγωνιστικές -5 διαδοχικές νίκες- κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου, ενώ έδρασε από τις πτέρυγες σημαδεύοντας τη δεξιά πλευρά της Νις,
εκεί όπου υπήρχε η αχίλλειος πτέρνα του 19χρονου Πελμάρ, με τον Μουτουσαμί να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου.

Κι αφού στο 2' ο Ντιέγκο Κάρλος αστόχησε με δυνατή κεφαλιά, όπως κι ο Μουτουσαμί στο 16' με σέντρα-σουτ, στο 29' ο Μουτουσαμί πήρε το ριμπάουντ ύστερα από επέμβαση του Ντάντε για ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απείλησαν με τον Παλουά στο 32' και τον Μουτουσαμί στο 43' μέχρι να βρεθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Βιεϊρά έριξε στη μαχή τον Σραρφί, τοποθετώντας στο δεξί άκρο της άμυνας τον Ατάλ, κόβωντας την επιθετική ροή των φιλοξενούμενων. Στο 56' ο Σαρ με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Λέες-Μελού έφερε την αναμέτρηση στην ισορροπία, ενώ δύο λεπτά αργότερα το δεξί κάθετο δοκάρι αρνήθηκε το 2-1 στον Σεν Μαξιμέν.

Στο 60' η Ναντ απώλεσε τεράστια ευκαιρία να ανακτήσει το προβάδισμα, όταν ο Κουλιμπαλί προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπενίτες. Οι Νισουά έφτασαν μια ανάσα από την ανατροπή, όταν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Φραπάρ έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τραορέ στον Ατάλ, όμως ο ακραίος της Νις νικήθηκε από τον Ντουπέ.

Η Νις πήγε στους 53 βαθμούς μένοντας στην έβδομη θέση, η Ναντ έχει 47 βαθμούς ούσα 10η.