Ο Giannis εξαιρετικός, ο ΝτεΡόζαν απίστευτος!

Ο εντυπωσιακός ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν έκανε ρεκόρ καριέρας με 52 πόντους και οδήγησε τους Ράπτορς στη νίκη στην παράταση με 131-127 επί των Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκανε... ό.τι μπορούσε για να φύγει η ομάδα του νικήτρια από το Τορόντο.

Ο Έλληνας άσος που γνώρισε την αποθέωση από τους ομογενείς του Καναδά, τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 42 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για το Μιλγουόκι ήταν ο Μπλέντσο με 29 πόντους, ενώ από τους Ράπτορς μετά τον «διαστημικό» ΝτεΡόζαν, ξεχώρισε ο «συγκυβερνήτης», Λόουρι, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο κρίθηκε και ο αγώνας των Μπουλς με τους Μπλέιζερς, οι οποίοι έφυγαν νικητές από το Σικάγο με το τελικό 124-120. Ο ΜακΚόλουμ είχε 32 πόντους και ο Νούρκιτς νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ για την ομάδα του Πόρτλαντ, ενώ από τους γηπεδούχους νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μίροτιτς (18 πόντους, 10 ριμπάουντ) και πρώτος σκόρερ ήταν ο Νταν με 22 πόντους.

Εύκολο έργο είχε η Μινεσότα απέναντι στους Λέικερς, τους οποίους νίκησε με 114-96, με κορυφαίο τον Μπάτλερ (26 πόντους), ενώ την ανοδική τους πορεία συνέχισαν οι Νετς, που επικράτησαν 98-95 των Μάτζικ στο Μπρούκλιν.