Νότιο Σουδάν-Φιλιππίνες 87-68: Μια ανάσα από το Παρίσι

Η Αφρικανική ομάδα χρειάζεται μια νίκη ακόμη κόντρα στην Αγκόλα για να τσεκάρει το εισιτήριο της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.

Κόντρα στις Φιλιππίνες πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, καθώς προηγήθηκε στο ημίχρονο με 51-33, αλλά μπήκε νωθρά στην επανάληψη κι έδωσε την ευκαιρία στις Φιλιππίνες να πλησιάσουν στους 4 πόντους (60-56).

Όμως ο παίκτης ορχήστρα Κάρλικ Τζόουνς πήρε την κατάσταση στα χέρια του έβαλε σημαντικά

καλάθια και με την βοήθεια του Όμοτ που σκόραρε από την περιφέρεια, έφερε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα.

Ο Τζόουνς έμεινε μόλις 1 ριμπάουντ μακριά από ένα εντυπωσιακό τριπλ νταμπλ έχοντας 17π., 9ρ. και 14 ασίστ. Κοντά του σε απόδοση οι Όμοτ και Ντενγκ με 13 πόντους και ο Γκάμπριελ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Φιλιππίνες γνώρισαν την 4η ήττα τους σε ισάριθμα ματς. Κάκιστες στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησαν στο δεύτερο με την τριάδα των Ράμος, Κλάκσον και Έντου να επιστρέψουν αλλά δεν άντεξαν ως το τέλος.

Ο Ράμος είχε 2ο πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κλάρκσον 24 πόντους με 4 ριμπόυντ και 3 ασίστ και 12 ο Έντου με 14 ριμπάουντ.