Νις – Βασιλεία 1-2: Πρόκριση – έπος με ανατροπή επί γαλλικού εδάφους! (hls)

Η Βασιλεία πήρε σπουδαία πρόκριση στην ημιτελική φάση του UEFA Europa Conference League κερδίζοντας με 2-1 την Νις με ανατροπή. Σκόρερ για την Νις ο Λαμπόρντ, για τους Ελβετούς οι Όγκαστιν και Άνταμς.

Το ματς είχε υψηλό διακύβευμα με τις δύο ομάδες να επιδιώκουν την υπέρβαση φτάνοντας στην ημιτελική

φάση της διοργάνωσης. Η Νις δεν το είχε κατορθώσει ποτέ στην ιστορία της με την ελβετική ομάδα να έχει εχθρό την παράδοση στην Γαλλία, όπου δεν είχε κάνει νίκη μέχρι σήμερα.

Ένα γκολ έμοιαζε αρκετό, ώστε η Νις να πιστέψει ότι το ονειρικό ταξίδι θα συνεχιστεί. Ο Λαμπόρντ με εκπληκτικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 μόλις στο 9ο λεπτό. Η Βασιλεία πάλευε καθόλη την διάρκεια του ματς να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης και τελικά το κατάφερε με τον Όγκαστιν να κάνει το 1-1 στο 86΄ και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή με γκολ του Άνταμς στο 98ο λεπτό. Έτσι, οι Ελβετοί πήραν μια επική πρόκριση στην επόμενη φάση της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.