Νίκησε στο «Old Firm» και πλησίασε στον τίτλο η Σέλτικ

Σε ένα τρομερό ματς με ανατροπές, η Σέλτικ έφυγε με σπουδαίοδιπλό(3-2), από την έδρα της Ρέιντζερς και έκανε σπουδαίο άλμα τίτλου. Με δέκαπαίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι «Καθολικοί».

Στους 67 βαθμούς οι φιλοξενούμενοι, στο +9 από τους δεύτερουςγηπεδούχους, έχόντας μάλιστα και ένα ματς λιγότερο.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους «διαμαρτυρόμενους», πουμόλις στο 3ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Τζον Γουίντας,η απάντηση για τους φιλοξενούμενους δεν άργησε να έρθει, αφού μόλις 8’ λεπτάαργότερα, απάντησαν με τον Τομ

Ρόγκιτς. Η Ρέιντζερς πήρε εκ νέου το προβάδισμαμε τον Αλφρέδο Μορέλος, στο 26’ να σκοράρει, αλλά η Σέλτικ είχε ισοφάρισε γιαδεύτερη φορά με τον Μούσα Ντεμπελέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ηομάδα του Μπρένταν Ρότζερς μάλιστα στο 57’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγωαποβολής του Σιμούνοβιτς, αλλά ήταν αυτοί που σκόραραν για τρίτη φορά με τονΈντουαρντ και πήραν μια σπουδαία νίκη, στην μάχη του τίτλου.