Νίκη και πρωτιά για τη Ρίσεν (video)

Η Ρίσεν διατηρήθηκε στην κορυφή του δεύτερου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς πέρασε από την Κλαιπέντα με εύκολη νίκη 71-87 επί της Νεπτούνας.

Οι Λιθουανοί έμειναν στο παιχνίδι μόλις για 17 λεπτά, με τους Γερμανούς να πατούν το γκάζι στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου μετατρέποντας το εύθραυστο 33-35 σε 33-42 βάζοντας πλώρη για την 8η νίκη τους στη διοργάνωση.

Με σωστές επιλογές και πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 20, 40-60 στα μισά της τρίτης περιόδου και διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα ακόμα κι όταν
ο Σεϊμπούτις ζεστάθηκε και άρχισε να έχει επαφή με το καλάθι.

Το μόνο που κατάφερε η Νεπτούνας ήταν να μειώσει στους 11, 57-68 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Η Ρίσεν είχε 4 διψήφιους κι άλλους 3 με 8 πόντους και πάνω, ανάγκασε τους Λιθουανούς να σουτάρουν με 39% εντός παιδιάς και μετέτρεψαν το ντέρμπι σε περίπατο. Σεϊμπούτις και Ζελιόνις δεν ήταν αρκετοί για τους γηπεδούχους που έχουν πλέον ρεκόρ 6 νίκες και 4 ήττες μετά από 10 αγωνιστικές.