Νέο ρεκόρ ο Ντόρσεϊ, μοιραίος ο Λεμπρόν

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μέσα σε λίγες μέρες πέτυχε νέο ρεκόρ καριέρας σκοράροντας 22 πόντους στη νίκη των Χοκς επί των Ουίζαρντς με 107-93. Ο διεθνής άσος τελείωσε την αναμέτρηση με 4/8 τρίποντα, 3/6 δίποντα και 4/4 βολές, ενώ είχε και 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο σε 32 λεπτά αγώνα. Μόνο ο Πρινς είχε περισσότερους πόντους από τον Ντόρσεϊ για τους Χοκς, αφού σταμάτησε στους 23.

Εκπληκτικό παιχνίδι ανάμεσα στους Σίξερς και τους Καβαλίερς, με τους πρώτους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 132-130. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 30 πόντους
(75-45) στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Λεμπρόν μπήκε… αφηνιασμένος στο δεύτερο ημίχρονο και άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Τζέιμς θα μπορούσε να είχε στείλει το ματς στην παράταση όταν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια του σε σουτ τριών πόντων και ενώ η διαφορά ήταν στους τρεις (130-129). Ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη και έκανε επίτηδες το ίδιο και στην τρίτη, με τον Λοβ να χάνει το φόλοου. Ο Σίμον πέτυχε τριμπλ νταμπλ φίγκιουρ ()27 π., 15 ρ., 13α), το ίδιο όμως και ο Λεμπρόν που είχε44 πόντους, 11 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ.

Βοστώνη-Σικάγο 111-104
Τορόντο-Ιντιάνα 92-73
Ντιτρόιτ-Ντάλας 113-106
Ουάσινγκτον-Ατλάντα 97-103
Νέα Υόρκη-Μαϊαμι 122-98
Ορλάντο-Σάρλοτ 100-137
Φιλαδέλφεια-Κλίβελαντ 132-130