Νέα και ωραία η Μονακό! (video)

Με αποτελεσματική συνταγή Ζαρντίμ και παρά τις σημαντικές απουσίες της στην πρεμιέρα (Μπενασέρ, Γκολοβίν, Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Ράτζι) και την αποψίλωση της πρωταθλήτριας ομάδας προ διετίας (Λεμάρ, Μουτίνιο, Φαμπίνιο), η Μονακό μπήκε με το δεξί και εντυπωσιακά στο νέο γαλλικό πρωτάθλημα με νίκη 3-1 στην έδρα της πιο δημιουργικής Ναντ των τελευταίων χρόνων.

Ο Ρονζιέρ (18’-24’) και ο Εβαντζελίστα (12’’) έχασαν κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχίας της γηπεδούχου μέχρι το 21ο λεπτό, όσο διάστημα χρειάστηκε η Μονακό για να διαβάσει το πολύ επιθετικό
παιχνίδι της ομάδας του Καρντόσο (μπακ ψηλά, εξτρέμ να σσυγκλίνουν, ταχύτητα μεταβιβάσεων).

Η 2η καλύτερη ομάδα του τελευταίου πρωταθλήματος οργανώθηκε καλύτερα στην άμυνα, μείωσε τις αποστάσεις των γραμμών της και δεν απειλήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, παρά το 67-33% στην κατοχή της μπάλας για τη Ναντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, η Μονακό περιόρισε τις απειλές στο ελάχιστο και έδειξε την αποτελεσματικότητά της στην επίθεση με τρια χτυπήματα.

Στο 69’ ο Λόπες άνοιξε το σκορ στη μοναδική ευκαιρία της Μονακό στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ναντ αγγίζει την ισοφάριση με τον Ρονζιέ στο 80’, αλλά το πλασέ σταμάτησε στον Μπενάλιο και στην κόντρα με τρεις πάσες, έγινε το 2-0 με σκόρερ τον Γιόβετιτς.

Το τελικό 3-0 έκανε ο Φαλκάο, στην επιστροφή του στη δράση.

Στις καθυστερήσεις, ο Σάλα έκανε το τελικό 3-1 με πλασέ στο δοκάρι και τα δίχτυα του Μπενάλιο.

Τips
Η Μονακό βάζει 3 γκολ στην έδρα της Ναντ για πρώτη φορά από το 1999.

Η Μονακό έχει νικήσει 9 στα 11 τελευταία ματς με τη Ναντ, σκοράροντας 17 γκολ.

Η Ναντ του Ρανιέρι επικράτησε πέρυσι της Μονακό στο 92’ με 1-0 με γκολ του Λίμα, η πρώτη νίκη του Ιταλού κόουτς σε βάρος της παλιάς του ομάδας στην καριέρα του!

Στο ραντεβού της 32ης αγωνιστικής, η Ναντ προηγήθηκε στο γαλλικό νότο με Τομασόν, η Μονακό το γύρισε από το ημίχρονο για το τελικό 2-1!

51η σεζόν της Ναντ στη μεγάλη κατηγορία, τη σεζόν που ολοκληρώθηκε μέτρησε 52 βαθμούς, η καλύτερη επίδοσή της από το 2004.

Στο «Μποζουάρ» σημειώθηκαν τα λιγότερα γκολ της σεζόν: μόλις 15 έβαλε η Ναντ, 17 δέχθηκε! Απόψε, μπήκαν 4!

60η παρουσία της Μονακό στη Λιγκ1, χάνει σε πρεμιέρα μόλις μία φορά στα 9 τελευταία παιχνίδια της (2014)!

Εντυπωσιακή επιθετικά την τελευταία διετία η ομάδα του Ζαρντίμ: 107 γκολ έβαλε το 2017 στη χρονιά του τίτλου, 85 το 2018!

Στα 5 τελευταία στο «Μποζουάρ» μπαίνουν 4 γκολ! Όσα απόψε!

Αγωνιστικά:

Η Μονακό αγωνίστηκε χωρίς Μπενασέρ, Γκολοβίν, Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Ράτζι, ενώ ο Κεϊτά Μπαλντέ που θα πάει στην Ίντερ ήταν εκτός αποστολής. Γυρίζει στην ομάδα και ο απών στο Σούπερ Καπ με την Παρί, Φαλκάο.

Χωρίς Παλουά (τσακώθηκε με τον Καρντόσο), Μποσκίλια και Φάμπιο έπαιξε η Ναντ.

Συνθέσεις:

Ναντ: Ταταρουσάνου, Κάρλος, Τζιτζί, Λίμα, Κουατένγκ, Εβαντζελίστα, Μουτουσαμί, Τουρέ, Νταμπό, Ρονζιέ, Κουλιμπαλί
Αλλαγές: Σάλα, Γουαρίς, Αλεγκέ

Μονακό: Μπενάλιο, Μπαρέκα, Τζέμερσον, Γκαμπριέλ, Γκλικ, Αολού, Τίλεμανς, Ντιόπ, Λόπες, Γιόβετιτς, Μπουλά
Αλλαγές: Σερανό, Γκρανσίρ, Φαλκάο