Νάπολι-Γιουβέντους 2-1: «Ονειρεύεται» Ευρώπη

Σε ένα «σκληρό» παιχνίδι που επικράτησαν η δύναμη και οι μονομαχίες, η ομάδα του Καλτσόνα επικράτησε με 2-1 στο «Μαραντόνα» και, πήρε τους τρείς βαθμούς στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους, για την 27η αγωνιστική της Serie A.

Ο Ρασπαντόρι πέτυχε το καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης στο 88ο λεπτό. Μετά το χαμένο πέναλτι του Όσιμεν, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σέζνι. Επτά λεπτά νωρίτερα, ο Κιέζα είχε απαντήσει στο γκολ

του Κβαρατσχέλια στο 42′, δίνοντας ελπίδες στους «μπιανκονέρι», που δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Μετά τη σημερινή νίκη, η Νάπολι «σκαρφάλωσε» στην έβδομη θέση με 43 βαθμούς και μπαίνει για τα καλά στο «κόλπο» της Ευρώπης. Από την άλλη η Γιουβέντους χάνει «έδαφος» στη μάχη του τίτλου καθώς μένει με 57 βαθμούς στο -12 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Ίντερ, ενώ έχει και παιχνίδι παραπάνω.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Νάπολι(Καλτσόνα): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζέζους, Ολιβέρα, Ανγκίσα, Λομπότκα, Τραορέ, Πολιτάνο, Κβαρατσχέλια, Όσιμεν

Γιουβέντους(Αλέγκρι): Σέζνι, Ρουγκάνι, Μπρέμερ, Α.Σάντρο, Καμπιάσο, Μιρέτι, Λοκατέλι, Αλκαράζ, Ίλινγκ Τζούνιορ, Κιέζα, Βλάχοβιτς