Νάπολι – Μπολόνια 3-2: Κορυφή με ανατροπή!

Η ομάδα του Σπαλέτι ερχόταν από πέντε σερί νίκες ανεξαρτήτως έδρας, είχε μοιράσει 7 γκολ σε Τορίνο και Κρεμονέζε τις δύο τελευταίες αγωνιστικές, όμως ανησύχησε όταν στο 41΄ ο Ζιρκζί έγραψε το 0-1 στο 41΄.

Η αντίδραση ήταν εντυπωσιακή, λες και το γκολ των φιλοξενούμενων λειτούργησε σαν ξυπνητήρι. Ισοφάριση με τον Χουάν Ζεσούς στο 45΄, 2-1 με τον Λοθάνο στο 49΄, ο οποίος είχε περάσει

στο ματς στο ημίχρονο. Το… παλαβό ματς συνεχίστηκε με δώρο του τερματοφύλακα Μερέτ για το 2-2 του Μπάροου στο 51΄ και το μομέντουμ άλλαζε ξανά.

Αλλά η φετινή Νάπολι αποδείχτηκε για άλλη μια φορά πολύ δυνατή πνευματικά. Η δεύτερη αλλαγή του Σπαλέτι στο ημίχρονο, ο Οσιμέν σκόραρε το 3-2 στο 69΄, η Μπολόνια δεν είχε άλλες απαντήσεις (ο Λυκογιάννης πέρασε στο 77΄ αντί του Πος) και οι τρεις βαθμοί έφεραν τους γηπεδούχους ξανά στην κορυφή με 26 βαθμούς έναντι 24 της Αταλάντα και 21 της Λάτσιο και της Ουντινέζε.