Μόντσα-Σαμπντόρια 2-2: Χάθηκε στο τέλος η νίκη

Όμως στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Ματέο Πεσίνα γλύτωσε την ομάδα του από την ήττα. Ο Γκαμπιαντίνι,, άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι “Biancorossi” στο 32΄με τον Αντρέα Πετάνια. Ο 31χρονος άσος της Σαμπντόρια χτύπησε για δεύτερη φορά στο 58ο λεπτό για το 2-1, αλλά χάθηκε στο τέλος η νίκη με το πέναλτι του Πεσίνα. Τουλάχιστον η Σαμπντόρια των οκτώ ηττών στα εννέα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα, πλησιάζοντας στους 4 βαθμούς τη 18η Βερόνα.

Οι βραδινές ώρες δεν φέρνουν γούρι στη Μόντσα, καθώς και οι επτά νίκες της στη Serie A έφτασαν όλες παίζοντας μεσημέρι, ενώ στους πέντε αγώνες που διεξήχθησαν στις 21.45, κέρδισε μόνο δύο βαθμούς (απέναντι της Ίντερ και στο αποψινό με τη Σαμπντόρια).