Μολδαβία-Λετονία 2-4: Ήττα για την ομάδα του Ρέαμπτσιουκ

Εύκολη νίκη για τη Λετονία επί της Μολδαβίας, η οποία κέρδισε με 4-2 και είναι μόνη πρώτη με 9 βαθμούς στον όμιλο. Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα με τον Νικολαέσκου, ο οποίος στο 5′ άνοιξε το σκορ από την “άσπρη βούλα”. Η Λετονία ισοφάρισε με τον Γκουτκόφσκις (19′) και ο Ικάουνιεκς (26′) έδωσε τη “σκυτάλη” του σκορ στους φιλοξενούμενους για το 2-1. Μάλιστα και τα δύο τέρματα προήλθαν από αμυντική αδράνεια της ομάδας του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ. Τα δύο αντιπροσωπευτικά σωματεία πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της Λετονίας.

Στο 60′ ο Γκουτκόφσκις πέτυχε και

δεύτερο προσωπικό γκολ κάνοντας το 3-1, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μότπαν μειώνει σε 2-3 για την Μολδαβία. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ικάουνιεκς στο 75ο λεπτό με τρομερό γκολ δίνοντας και το τρίποντο στο κλαμπ του. Ο άσος του Ολυμπιακού αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η βαθμολογία του Group 1 για τη League D του Nations League:

Λετονία 9Μολδαβία 4Ανδόρα 1*Λίχνεστάϊν 0*Ανδόρα και Λίχνενσταϊν θα αναμετρηθούν στις 21:45 για την 3η αγωνιστική του Nations League.