Μίλησαν έδρα, παράδοση και... Κόουλ (video)

Η Μακάμπι είχε όλα τα πλεονεκτήματα με το μέρος της: Τη δύναμη της έδρας, την παράδοση (10η νίκη στα τελευταία 11 παιχνίδια με τους Λιθουανούς) και τον Νόρις Κόουλ σε βραδιά καριέρας. Τελικά επικράτησε της Ζάκλγιρις με 81-74 παρότι μπορούσε να έχει κάνει πολύ πιο εύκολη τη βραδιά της.

Διαβάστε το περιοδικό Super Euroleague

Μετά από μοιρασμένα και σε χαμηλό τέμπο 18 λεπτά με αφετηρία ένα αντιαθλητικό φάουλ του Πάνγκος στον Κόουλ οι γη[πεδούχοι πήραν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι
με 39-29. Στο δεύτερο μέρος συνέχισαν την υπεροχή τους με τον Κόουλ να σκοράρει 16 πόντους στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 67-51.

Σε εκείνο το σημείο με διαδοχικά τρίποντα ο Μιλάκνις έβαλε στο κόλπο τη Ζάλγκιρις και την οδήγησε μέχρι το -3(70-67) αλλά χωρίς να υπάρχει περισσότερη ενέργεια ή λύσεις για τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους ώστε να ολοκληρώσουν μια ακόμη μεγάλη ανατροπή.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Τόμας 9, Ρολ 6, Κέιν 1, Τάιους 9, Ντι Μπαρτολομέο, Κοέν 3, Κόουλ 26, Μπόλντεν 6, Παραχούτσκι 9, Τζάκσον 12.

ΖΑΛ΄ΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 8, Μποστ 2, Πάνγκος 12, Τουπάν 2, Γιανκούνας 11, Μιλάκνις 19, Μίσιτς 6, Γουάιτ 8, Καβαλιάουσκας, Βαλίνσκας 2, Ουλανόβας 4.