Μεγάλο διπλό και 3 στα 3 η Λειψία

Με οδηγό τον εξαιρετικό Τίμο Βέρνερ, η Λειψία πέρασε από την έδρα της Γκλάντμπαχ με 3-1 και με τρεις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές οδηγεί την κούρσα της Bundesliga.

Η Λειψία διατήρησε το απόλυτο στο ξεκίνημα του Πρωταθλήματος στην Γερμανία, έχοντας τον Βέρνερ σε δαιμονιώδη φόρμα. Ο σούπερ Τίμο σκόραρε και τα τρια γκολ της Λειψίας, η οποία έπαιξε έξυπνα, υπομονετικά και διακαιώθηκε απόλυτα.

Ο Τίμο Βέρνερ με δύο γκολ σε 9 λεπτά (38' και 47') έδωσε προβάδισμα με 2-0 στους φιλοξενούμενος. Η Γκλάντμπαχ προσπάθησε να μπει και πάλι στο ματς και τα κατάφερε στο 91ο λεπτό με τον Εμπολό. Οι γηπεδούχοι στα λεπτά που έμεναν από τις καθηστερήσεις βγήκαν ομαδικά στην επίθεση ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως το πλήρωσαν καθώς ο Βέρνερ βρήκε χώρο και έγραψε το τελικό 3-1 για την Λειψία.