Μεγάλη νίκη η Έβερτον, 2-0 την Τσέλσι

Με πρωταγωνιστή τον νεαρό Βραζιλιάνο Ριτσάρλισον, η Έβερτον νίκησε 2-0 την Τσέλσι στο «Γκούντισον Πρκ» και έσπασε την δυσμενή παράδοση των τελευταίων χρόνων, χωρίς νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια απέναντι στους Λονδρέζους (3 ισοπαλίες-3 ήττες).

Ο Ριτσάρλισον πανηγυρίζει το 1-0
Ο Βραζιλιάνος διεθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό και στο 71ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι από τον Μάρκος Αλόνσο. Ο Γκίλφι Σίγκουρτσον ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κέπα απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Ισλανδός έχτειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της
Έβερτον απέναντι σε ομάδα των «big six», από το 2017 (4-0 την Μάντσεστερ Σίτι) και η πρώτη νίκη απέναντι σε ομάδα των «big six» για τον Μάρκο Σίλβα, μετά από 12 παιχνίδια (3 ισοπαλίες-9 ήττες). Αυτή η ήττα δτέρησε από την Τα΄σελσι την δυνατότητα να πιάσει την Άρσεναλ στην 4η θέση. Τώρα έχει 57 βαθμούς, 58 η Γιουνάιτεντ και 60 η 4η Άρσεναλ.