Με Τζέιμς βλέπει μέχρι και πλεονέκτημα! (video)

Καθοδηγούμενος από έναν εκρηκτικό Μάικ Τζέιμς που ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ (27 πόντους) ο Παναθηναϊκός πέρασε με 76-75 από το Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι και διατήρησε τις ελπίδες του για την τέταρτη θέση.

Ο Αμερικανός ήταν όλα τα λεφτά για τους πράσινους, θυμίζοντας τον παίκτη που έκανε τη διαφορά στους περσινούς τελικούς, δίνοντας πράγματα και στην άμυνα πέρα από τους 27 πόντους, τις 4 ασίστ και τα 4 κλεψίματα. Επιπροσθέτως, πέτυχε και το νικητήριο καλάθι με προσωπική
ενέργεια, στο φινάλε, προτού ο Ντεσόν Τόμας αστοχήσει στην τελευταία επίθεση του ματς.

Κοντά στο σκορ σε όλο το ματς οι δύο ομάδες, με τους πράσινους να κάνουν θραύση στα ριμπάουντ (39-26) και να ξεπερνούν την αστοχία τους σε τρίποντα (5/23) και βολές (11/20) κυρίως χάρη στην άμυνά τους και στον οίστρο του Τζέιμς. Βοήθησε πολύ ο Βουγιούκας με 16 πόντους (6/6 δίποντα) και 5 ριμπάουντ, εννιά πόντους και 10 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Σίνγκλτον, ενώ ο Καλάθης είχε 10 πόντους και 4 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το ρεκόρ του 17-11 και περιμένει να μάθει τα υπόλοιπα αποτελέσματα, για να μετρήσει τις πιθανότητές του για κατάληψη της τέταρτη θέσης.

Ψαλιδίζονται οι ελπίδες της Μακάμπι για τα πλέι οφ, αφού έμεινε μία νίκη πίσω από την Μπασκόνια, που παίζει αύριο στη Βαρκελώνη. Ο Κέιν με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος των Ισραηλινών.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με "δαιμονισμένο" ρυθμό στο παιχνίδι, δείχνοτας να αιφνιδιάζει τη Μακάμπι, χτυπώντας τη στο δικό της ρυθμό. Ο Τζέιμς σκόραρε επανειλημμένα πίσω από τα 6.75 ενώ ο Βουγιούκας που πέρασε γρήγορα στο παρκέ αντί του Γκιστ για το ματσάρισμα με τον Παρακχούσκι, έπιασε δουλειά με το σκορ να γίνεται 11-18. Οι πράσινοι έπαθαν "μπλακ άουτ" σε εκείνο το σημείο, η Μαμάπι έτρεξε στο παρκέ, για σερί 9-0 με τους Κέιν, Τόμας και Κόουλ, που έφερε το σκορ στο 20-18.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τον Παναθηναϊκό που μπήκε πολύ άσχημα στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Σπάχια έβγαζαν περισσότερη ενέργεια από τους αντιπάλους τους και στι δύο πλευρές του παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Ντιμπαρτολομέο έκαναν το 29-22. Με συνεχόμενα καλάθια του Τάιους που έμοιαζε να μην έχει αντίπαλο πάνω από τη στεφάνη και ένα τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (38-27), τρία λεπτα πριν το ημίχρονο. Ήταν το σημείο που οι πράσινοι αφυπνίστηκαν, αφού η είσοδος του Καλάθη στο παρκέ, απέφερε ένα 6-0 για το 38-33, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +6 (41-35), καλή διαφορά αναλογικά με την εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Κακό παιχνίδι έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε καλή άμυνα αλλά ήταν εκνευριστικά άστοχος, έχοντας σε κάποιο σημείο 3/15 τρίποντα και 5/13 βολές. Σε εκείνο το σημείο, δύο τρίποντα από Σίνγκλτον και Τζέιμς, έκαναν το 45-39, 46-47 ωστόσο η Μακάμπι δεν πτοήθηκε και πήρε εκ νέου προβάδισμα παίζοντας γρήγορα (54-49). Νέο σερί (7-0) των πρασίνων που συνοδεύτηκε από το πρώτο τρίποντο του Λοτζέσκι, έφερε και πάλι τους φιλοξενούμενους μπροστά, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 58-56.

Το μέτριο μπάσκετ συνεχίστηκε, αφού το άγχος άρχισε να καταβάλει τις δύο ομάδες και ιδιαίτερα τη Μακάμπι που "πέθαινε" για τη νίκη. Ο Τζέιμς τραβούσε μόνος του τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα, με τους γηπεδούχους να μένουν μπροστά, όσο έβρισκαν συνεργασίες κυρίως με τον Τάιους (65-61). Ο Βουγιούκας βοήθησε σε αυτό το διάστημα, με τον Τζέιμς να κλέβει και να σερβίρει στον Παππά για το προβάδισμα του τριφυλλιού μετά από ώρα (67-68), ενώ η ψυχραιμία των Βουγιούκα και Σίνγκλτον στις τελευταίες επιθέσεις από τη γραμμή, έφερε το σκορ ισόπαλο λίγο πριν το φινάλε (72 όλα). Παρά το λάθος του Παππά και το τρίποντο του Ρολ που έκανε το σκορ 75-74, ο Παναθηναϊκός βρήκε τη λύση και τη βρήκε από τον κορυφαίο του παίκτη. Ο Τζέιμς έκανε με προσωπικό καλάθι το 75-76, η άμυνα βγήκε πάνω στον Τόμας στο τελευταίο σουτ και έτσι το ροζ φύλλο μπήκε στο τσεπάκι του Πασκουάλ!

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 58-56, 75-76.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 8, Ρολ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κέιν 19 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Κοέν, Κόουλ 14 (1/5 τρίποντα), Μπόλντεν 2 (1/5 σουτ), Παραχούσκι 3, Τζάκσον 2.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλτον 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς (0/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 0/2 βολές), Τζέιμς 27 (9/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέιν, Παππάς 6, Γκιστ 3 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 10 (5/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο.