Με ήττα αποχαιρέτησε το φετινό Tour η Σάκκαρη

H Μαρία Σάκκαρη ήθελε να αποχαιρετήσει το 2023 με νίκη στον τελευταίο αγώνα της στο Κανκούν, εκεί όπου διεξάγονται τα WTA Finals, ωστόσο η Τζέσικα Πεγκούλα απεδείχθη ανυπέρβλητο εμπόδιο.

Η Αμερικανίδα επιβλήθηκε με 2-0 στα σετ (6-3, 6-2) σε 1 ώρα και 19 λεπτά κάνοντας το 3/3 στον έναν όμιλο του τουρνουά και περιμένει αντίπαλο στα ημιτελικά.

Η Ελληνίδα είχε προβλήματα στο σερβίς της εξ αρχής, δεν απέφυγε τα αβίαστα λάθη, δέχθηκε 4 break στο πρώτο σετ

και 3 στο δεύτερο, υποκύπτωντας στην ανωτερότητα της Πεγκούλα η οποία έφτασε τις 58 νίκες εντός του 2023, ενώ συνολικά σε μονό και διπλό έχει δώσει 132 αγώνες!

Η Σάκκαρη αποχαιρετά το 2023 στο νούμερο 9 της παγκόσμιας κατάταξης, έχοντας να θυμάται πως κατάφερε να γίνει η πρώτη Ελληνίδα που κατακτάει τουρνουά WTA 1000, σε μια χρονιά που είχε άσχημα αποτελέσματα στα Grand Slams, πολλές διακυμάνσεις αλλά και την μεγάλη επιτυχία στη Γουαδαλαχάρα.