Με Φινλανδία στα ημιτελικά η Κορασίδων

Αντίπαλος της Ελλάδας στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κορασίδων Β' κατηγορίας θα είναι η Φινλανδία. Νίκησε αρκετά εύκολα την Ρουμανία με 77-54!

Η ομάδα του Γιούσι Ράικα άλλαξε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε σε εύκολη νίκη απέναντι στις Ρουμάνες που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν. Το ημίχρονο έληξε με την Φινλανδία στο +15 (44-29). Στο τελευταίο δεκάλεπτο μάλιστα η Φινλανδία ξεκούρασε την βασική πεντάδα καθώς το ματς με την Ελλάδα
θα διεξαχθεί την Παρασκευή (24/8 στις 19:15).

Θυμίζουμε πως νίκη στον ημιτελικό σημαίνει ότι η Ελλάδα παίρνει το εισιτήριο για την Α' κατηγορία. Υπάρχει και δεύτερη ευκαιρία καθώς στην Α' κατηγορία ανεβαίνει και ο νικητής του μικρού τελικού!

Φινλανδία : Χέικιλα, Μάνιλα 2, Ολιλάινεν 10 (4 ρ./5 ασ./2 κλ), Σούτινεν 5, Τάπονεν 6, Άρνιο 15 (6 ρ./3 κλ.), Άιλους 12, Χάκαλα 2, Σάντβικ 9, Σαραγιάρβι 4 (7 ρ.), Σέπαλα 12, Βαϊσάνεν