Με δυνατή άμυνα στην δεύτερη περίοδο, το Λαύριο 80-62 τον Κολοσσό

Το Λαύριο βρέθηκε να χάνει με 18-11 από τον Κολοσσό στην έδρα του, όμως Με πολύ δυνατή άμυνα στην δεύτερη περίοδο έκανε την ανατροπή και έφτασε στην νίκη με πρωταγωνιστές του Μούρ και Κουζέλογλου που ήρθαν από τον πάγκο.

Οι Ροδίτες με αιφνιδίασαν την ομάδα του Χρήστο Σερέλη, και με ηγέτες στην επίθεση τους Γκρίφιν και Μπρέι πήραν τα ηνία του αγώνα και μαζί μια μικρή διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, 18-11. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους. Δέχτηκαν μόλις 8 πόντους, σημείωσαν 29 με τους Μουρ και Κουζέλογλου να έρχονται από τον πάγκο και να δίνουν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και έτσι το Λαύριο πήγε στα αποδυτήρια για ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων, 40-26. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, όσο και αν προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο, σε καμιά περίπτωση δεν μπόρεσε να απειλήσει τους γηπεδούχους, που το μόνο που έκαναν μέχρι το τέλος του αγώνα να μεγαλώσουν λίγο την διαφορά και να την συντηρήσουν.

Ο Μπέντζαμιν Μούρ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, με τον Γιάννη Κουζέλογλου να σκοράρει 13 πόντους. Για την ομάδα της Ρόδου, ο Τι Τζέι Μπρέι ήρθε από τον πάγκο και ήταν Ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-24, 60-42 και 80-62.

ΛΑΥΡΙΟ: Βεργίνης 5 (1), Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 4 , Γκρέι 5 (1), Ουίγκινς 12 (1), Παπαδημητρίου, Τζόνσον 8, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 13 (2), Νίξον 5 (1), Μουρ 19 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 12, Χάρις 5 , Σχίζας 13, Πρόστραν, Ράιτ 6, Τζόουνς 4, Γεωργαλλής, Μπιλλής 2, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Μπρέι 18 (3), Παπαδάκης.