Με Χίπε, 3-0 ο αήττητος Ολυμπιακός

Χωρίς να χάσει σετ για 3ο ματς, ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στην Volleyleague και υποχρέωσε τους Μακεδόνες στην πρώτη ήττα μετά από 3 νίκες. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν άνετα 3-0 σετ (25-18, 25-14, 25-18) στο «Μελίνα Μερκούρη» με την Γερμανίδα Σάσκια Χίπε να αναδεικνύεται MVP της αναμέτρησης. Η διαγώνιος του Ολυμπιακού
τελείωσε το ματς με 18 πόντους έχοντας 59% στην επίθεση (16/27 επ.) και 2 μπλοκ. Ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη υποδοχή (58%-33%) και επίθεση (47%-22%). Οι Μακεδόνες ακολουθούσαν στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό time out αλλά από κει και ύστερα τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς πατούσαν …γκάζι και έκλειναν με άνεση τα σετ. Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης απουσίαζε λόγω ίωσης το βασικό λίμπερο Μυρίδου την οποία αντικατέστησε η Ευθυμιάδου.«Δεν είμαι ικανοποιημένος από το πως παίξαμε σήμερα σε ορισμένους τομείς. Κυρίως στο σερβίς, το μπλοκ και την άμυνα. Από την άλλη πλευρά δεν είχαμε πρόβλημα αλλά τα στοιχεία αυτά είναι σημαντικά και πρέπει να τα βελτιώσουμε στα επόμενα παιχνίδια» σχολίασε ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς για τον Ολυμπιακό, ενώ Μανώλης Σκουλικάρης του Άρη τόνισε: «Παρά το γεγονός ότι έλειπε η βασική μας λίμπερο νομίζω ότι σταθήκαμε με αξιοπρέπεια απέναντι στον Ολυμπιακό. Θέλαμε να διαχειριστούμε το ματς αφού για την ομάδα μας προέχουν τα δύο επόμενα παιχνίδια (Αίας εντός, Ηρακλής Κ. εκτός) . Σε σχέση με την δυναμική των δύο ομάδων νομίζω ότι παίξαμε πολύ καλά».

Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νομικού 13 (11/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70%υπ.- 55% άριστες), Πολ 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 62%υπ. - 44% άριστες, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Χίπε 18 (16/28επ., 2 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμη-λ (55%υπ.-45% άριστες), Κοκκινάκη -λ, Λαμπρούση 1 (1/2 επ.).
ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νώτη 2 (1/8 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Σπανού, Σπικς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (3/15 επ., 3 μπλοκ), Χολστ 11 (11/29 επ., 31% υπ.) / Ευθυμιάδου (λ, 40% υπ.), Μητακίδου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μόσχου, Καλτσώνη.