Με buzzer beater στους τελικούς οι “Ράπτορες” (photo)

Με τον Κάουι Λέοναρντ να ευστοχεί με μεγάλη περιπέτεια και δόση τύχης στο τελευταίο σουτ του αγώνα, οι Τορόντο Ράπτορς νίκησαν 92-90 τους Φιλαδέλφεια 76ερς και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς της Ανατολής, όπου τους περιμένουν οι Μιλγουόκι Μπακς (4-3).

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δυο στο 1,41’ πριν το φινάλε (87-85) και τους φιλοξενούμενους να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Σιάκαμ έδωσε “αέρα” τεσσάρων πόντων στην ομάδα του στα 1,14’, όμως οι 76ερς επέστρεψαν και μείωσαν με δυο βολές του Έμπιντ
στον πόντο στα 12,1 (89-88).

Ο Λέοναρντ ευστόχησε στην επόμενη φάση σε μια από τις δυο βολές που κέρδισε κάνοντας το 90-88, για να ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους ο Μπάτλερ στα 4,2’ πριν το φινάλε. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, ο Λέοναρντ πήρε την τελευταία επίθεσης και η μπάλα του έκανε το χατίρι, αφού πρώτα αναπήδησε αρκετές φορές στο αντίπαλο καλάθι.

Ο Αμερικανός παίκτης των γηπεδούχων τελείωσε την αναμέτρηση με 41 πόντους σε 43,17 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, είχε οκτώ ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τρία κλεψίματα. Ο Σερζ Ιμπάκα σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Πασκάλ Σιάκαμ σημείωσε double double με έντεκα πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Τζόελ Έμπιντ είχε 21 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, σημειώνοντας double double, όπως και ο Τομπάιας Χάρις με 15 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Στους 17 πόντους ο Τζέι Τζέι Ρέντικ και στους 16 ο Τζίμι Μπάτλερ. Στους 13 πόντους ο Μπεν Σίμονς για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν πήραν βοήθειες από τον πάγκο τους.

Οι πόντοι:

Ράπτορς: Λέοναρντ 41, Σιάκαμ 11, Γκασόλ 7, Γκριν 2, Λόουρι 10, Βαν Βλι 4, Ιμπάκα 17

76ερς: Μπάτλερ 16, Χάρις 15, Έμπιντ 21, Ρέντικ 17, Σίμονς 13, Ένις 6, Σκοτ 2