Μάλαγα-Βόννη 67-69: Στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της (hls)

Η πρωτοπόρος του γερμανικού πρωταθλήματος Βόννη, συνεχίζει να εντυπωσιάζει και θέλει φέτος να κατακτήσει τόσο το εγχώριο πρωτάθλημα, όσο και το Champions League, στο οποίο βρίσκεται πλέον στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Για να γίνει αυτό χρειάστηκε να νικήσει την Μάλαγα με 69-67, βλέποντας τον Πέρι να αστοχεί στο τελευταίο σουτ πριν αρχίσουν οι πανηγυρισμοί. Κι όλα αυτά ενώ είχαν προηγηθεί νωρίτερα με 13 πόντους και λίγο έλειψε να χύσουν την καρδάρα με το γάλα με τον Σορτς

να χάνει δύο βολές στο 67-69.

Η Μάλαγα μπήκε πιο δυνατά στο παιχίδι και προηγήθηκε με 20-11 στο 7ο λεπτό, όμως με ένα επιμέρους σκορ 30-11 (!) η Βόννη κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 41-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βόννη είχε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε τη διαφορά στους 13 (46-33), πριν αρχίσει την αντεπίθεση της η Μάλαγα με τους Πέρι και Ετζίμ να πρωτοστατούν και να ρίχνουν τη διαφορά στο καλάθι (60-58). Ένα 7-0 της Βόννης μετέτρεψε στο σκορ σε 67-58 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Σε αυτό το διάστημα η Μάλαγα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για την ανατροπή αλλά κατάφερε με ένα 9-2 να μειώσει στο καλάθι πριν ο Πέρι αστοχήσει στο καθοριστικό τελευταίο σουτ.