Μακάμπι-Ζάλγκιρις 85-57: Νίκη από το πρώτο ημίχρονο

Μακάμπι-Ζάλγκιρις 85-57: Νίκη από το πρώτο ημίχρονοgdouskasΠέμ, 11/12/2020 - 23:01

Το πρώτο ημίχρονο της Μακάμπι ήταν βγαλμένο από τα όνειρα των οπαδών της, οι οποίοι πολύ θα ήθελαν να δουν αυτή την παράσταση στο "Μενόρα Μιβταχίμ", αφού το σύνολο του Σφαιρόπουλου...πετούσε φωτιές!

Πέτυχε 53 πόντους με 11/17 δίποντα και κυρίως 9/11 τρίποντα, με τον Έλληνα κόουτς να χρησιμοποιεί 9 παίκτες στο πρώτο μέρος και να βλέπει τους πάντες να σκοράρουν, έχοντας σε ηγετική θέση τους Τζόουνς, Μπράιαντ και Ντόρσεϊ.

Από την άλλη η Ζάλγκιρις απουσίασε από το

παρκέ, πέτυχε μόλις 23 πόντους, από το 8' έως το 14' δέχθηκε επιμέρους σκορ 22-2 και δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό, παρόλα αυτά η Μακάμπι δε χαλάρωσε ακόμη κι αν δεν είχε την ευστοχία του πρώτου ημιχρόνου διατήρησε την ενέργειά της στο αμυντικό κομμάτι και κράτησε την μέχρι πρότινος καλύτερη επίθεση της Euroleague (με 82 πόντους κατά μέσο όρο) στους 57.

Για τους νικητές ο Ντόρσεϊ είχε 16 πόντους, 15 ο Τζόουνς, 11 ο Μπέντερ, από 10 οι Γουίλμπεκιν, Μπράιαντ. Από τη λιθουανική ομάδα 12 πόντους είχε ο Γουόκαπ, 11 οι Γκρικόνις και Λοβέρν.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Maccabi Tel Aviv - Μπάσκετ Zalgiris Kaunas - Μπάσκετ Off Off gdouskas Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ #maccabitelavivbc #zalgiris #euroleague Maccabi Tel Aviv ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η ομάδα του Σφαιρόπουλου έχοντας απίθανα ποσοστά στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο και σκληρή άμυνα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Λιθουανούς. Article publish on Πέμ, 11/12/2020 - 23:01 Article hide updated date On Article is longform Off