Μαχητικός ο Πανιώνιος, ποιοτικός και νικητής ο Προμηθέας

Ο πεισματάρης Πανιώνιος πάλεψε απέναντι στον Προμηθέα, αλλά οι Πατρινοί ήταν η ποιοτικότερη ομάδα και πέρασαν εν τέλει άνετα από τη Νέα Σμύρνη με σκορ 60-74.

Οι Πατρινοί πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Το αναγνωριστικό 10-12 έγινε 25-15 στο δεκάλεπτο με λέι-απ του Χολ, με τον Πανιώνιο έκτοτε να κυνηγά στο σκορ. Οι Νεοσμυρνιώτες βελτιώθηκαν πολύ στην άμυνα
ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου, περιόρισαν τους αντιπάλους τους μόλις στους 11 πόντους στην δεύτερη περίοδο, εντούτοις πέτυχαν μόλις 15 οι ίδιοι, με τη διαφορά να μειώνεται στους 6, 30-36.

Το μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Προμηθέα να ανοίγει τη διαφορά στο +13 με επιμέρους σκορ 5-12 (35-48) και τον Πανιώνιο να μειώνει στους τρείς (47-50) με ηγέτη τον Τέιλορ. Η διαφορά στο 30΄ ήταν στους πέντε πόντους (47-52) και το παιχνίδι ήταν ανοιχτό.

Το τελευταίο ξέσπασμα του Προμηθέα ήταν αυτό που τελείωσε το ματς. Η ομάδα του Γιατρά μπήκε στην τελευταία περίοδο με σερί 12-0, ανέβασε τη διαφορά στους 17 (47-64), απόσταση από την οποία ήταν αδύνατο να επιστρέψουν οι κυανέρυθροι.

Για τους νικητές ο Χολ ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ο Κασελάκης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ οι Μπράουν και Λίποβι πρόσθεσαν από 10.

Για τους ηττημένους ο Μπέρι είχε 20 πόντους, ο Τέιλορ 11 και ο Χάρις 14.