Λιόν-Μπορντό 6-1: Παράσταση αποτελεσματικότητας

Η Μπορντό απείλησε πρώτη στην αναμέτρηση όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκιλαβογκί έστειλε με ωραία κεφαλιά τη μπάλα να περάσει εκατοστά έξω απο το δοκάρι του Πόλερσμπεκ.

Η Λιόν βρήκε επιθετικό ρυθμό μέσα απο την εξαιρετική πίεσή της στη μπάλα και πήρε προβάδισμα με το 13ο γκολ του Ντεμπελέ στο εφετινό πρωτάθλημα και στην 100η συμμετοχή του με τη φανέλα της Λιόν στο “Σαμπιονά”.

Επτά λεπτά αργότερα, στην προσπάθειά του να απομακρύνει

τη μπάλα, ο τερματοφύλακας Πουσέν την έστειλε στο κεφάλι του Εκαμπί που σε κενή εστία πέτυχε το 2-0. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 3-0, διαμόρφωσε ο Πακετά στο 34ο λεπτό του πρώτου μέρους.

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντεμπελέ έδωσε ασίστ στον Φεβρ για το 4-0 ενώ ο Εαμπί στο 68′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε το 50 για τη Λιόν. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 5-1 με πέναλτι του Μαρά (το κέρδισε ο ίδιος απο τον Ντα Σίλβα). Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση ο Ντεμπελέ στις καθυστερήσεις.