Λιντς-Τότεναμ 0-4: Νίκη με άρωμα…Ευρώπης!

Σημαντική νίκη πέτυχε εκτός έδρας η Τότεναμ, επικρατώντας της Λιντς με 4-0 και βρέθηκε κοντά στην εξάδα.

Η ομάδα του Κόντε καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας σε 17 λεπτά τρία γκολ.

Στο 10, ο Σεσενιόν βρήκε τον Ντόερτι και αυτός νίκησε τον Μελιέ για να κάνει το 1-0 με το πρώτο φετινό του γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και δεν άργησαν

να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ. Στο 15 μετά από ωραία προσπάθεια, ο Κουλουσέφσκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λιντς για το 2-0 με το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Η Λιντς έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο 17, όταν ο Κοχ έπιασε δυνατό σουτ όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι!

Στο 27, ο Χάρι Κέιν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με το όγδοο του γκολ!

Στο δέυτερο ημίχρονο στο 61 ο Ντόερτι ανάγκασε τον Μελιέρ σε δύσκολη επέμβαση! Η Λιντς απείλησε στο 82 με τον Τζέιμς χωρίς όμως να μπορεί να νικήσει τον Γιορίς. το τελικό 4-0 ήρθε με τον Σον που έφτασε τα 10 γκολ!

Κέιν και Σον έχουν συνεργαστεί 37 φορές για να σκοράρουν, σπάζοντας το ρεκόρ στην Πρέμιερ Λιγκ!

The deadliest duo in Premier League history!

Heung-Min Son & Harry Kane combine to break the all-time record for @premierleague goal combinations! pic.twitter.com/shkdh0NSPJ

Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) February 26, 2022

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Εϊλινγκ, Γιορέντε, Στράουκ(46΄Κλίχ), Φίρπο(79΄Σάκλτον), Κοχ, Ραφίνια, Ντάλας, Φόρσο, Χάρισον(46΄Ροντρίγκο), Τζέιμς

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Ρομέρο, Σέσενιόν(78΄Έμερσον), Χόιμπιεργκ, Γουίνκς, Ντόερτι, Κουλοσέφσκι(78΄Μπέργκβάιν), Σον(87΄Σκάρλετ), Κέιν

Κίτρινες: Κλιχ, Ντάλας, Φίρπο, Ροντρίγκο, Σεσενιόν, Ντέιβις