Λιλ – Οσέρ 3-1: Στους ’16’ περπατώντας (hls)

Δυνατά μπήκαν από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες μέχρι να έρθει το πρώτο γκολ από τον Άνχελ Γκόμες (1-0, 23ο λεπτό). Η Λιλ βρήκε άλλα δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά με τον Καναδό πρώτο σκόρερ της Τζόναθαν Ντέιβιντ να γράφει το 2-0 στο 34ο λεπτό μετά την ασίστ του Μπουράκ Γιλμάζ και στο 39ο λεπτό με το πρώτο φετινό γκολ του Ζεκί Τσελίκ (3-0).

Το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ρεμί Ντουζιμόν να βάζει την Οσέρ στην διεκδίκηση της πρόκρισης (3-1, 48ο λεπτό). Η Λιλ έχασε φοβερές ευκαιρίες για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ και όσο έμενε το 3-1η Οσέρ ήλπιζε και προσπαθούσε για το θαύμα. Η Λιλ προκρίθηκε εντέλει σχετικά άνετα στον επόμενο γύρο και η Οσέρ θα αφοσιωθεί πλέον στις υποχρεώσεις της στη Ligue 2.