Λιντς – Άρσεναλ 1-4: Νίκη με πρωταγωνιστή τον Μαρτινέλι!

Την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Άρσεναλ, επικρατώντας της Λιντς εκτός έδρας με 4-1!

Η Λιντς γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα της και παρέμεινε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα (16η θέση με 16 βαθμούς)

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στο τρίτο λεπτό με τον Σακά να πιάνει το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ.Ένα λεπτό αργότερα, οι “κανονιέρηδες” απείλησαν με τον

Πάρτι με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν κόρνερ.

Τη στιγμή που η Λιντς έδειχνε να ισορροπεί το ματς μετά το καλό ξεκίνημα της Άρσεναλ, οι παίκτες του Αρτέτα έκλεψαν τη μπάλα και βγήκαν μπροστά με τον Μαρτινέλι στο 16 ν΄ανοίγει το σκορ!

Η πρώτη ευκαιρία για την Λιντς στο ματς, ήρθε στο 25 με τον Ραφίνια, το σουτ του οποίου δεν προβλημάτισε τον Ράμσντέιλ.

Στο 28 ο Τζάκα έβγαλε καταπληκτική κάθετη και ασίστ για τον Μαρτινέλι που πλάσαρε εύστοχα τον Μελιέ για το 2-0 με το τέταρτο φετινό του γκολ!

Ο Λακαζέτ απείλησε τον Μελιέ στο 35 με τον πορτιέρε της Λιντς να σώζει. Ο Σακά έγραψε και αυτός τ΄όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 42, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 75, ο Ραφίνια μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε 3-1 και το τελικό 4-1 έγραψε ο Ρόουι στο 84ο λεπτό.

Λιντς: Μελιέ, Ντράμε, Έιλινγκ, Κοχ, Ντάλας, Κλιχ(78΄Γκρίνγουντ), Φόρσο, Ραφίνια, Ρόμπερτς, Χάρισον(31΄Σάμερβιλ)(81’ ΜακΚάρον), Γκέλχαρντ

Άρσεναλ: Ράμσντέιλ, Τίρνι, Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τομιγιάσου(64΄Σοάρες), Μαρτινέλι, Τζάκα, Πάρτι, Σάκα(78΄Σμιθ Ρόουι), Όντεγκαρντ,(85΄Ταβάρες) Λακαζέτ

Κίτρινες: Γκέλχαρντ, Ντάλας, Τζάκα, Κοχ