Λέβερκουζεν – Ντόρτμουντ 1-1: Φρένο από τη Ντόρτμουντ

Αρκετοί είχαν καταδικάσει τη Ντόρτμουντ στην ΜπαγιΑρένα πριν αρχίσει το παιχνίδι με την Λεβερκούζεν.

Η Μπορουσια όμως πήρε το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με μια φάση που θα ζήλευε και ο Τσάμπι Αλόνσο. Με διψήφιο αριθμό μεταβιβάσεων η μπάλα μπήκε στην περιοχή και με σκόρερ τον Ρίερσον οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (5′).

Η Λέβερκουζεν πήρε την μπάλα. Είχε τον έλεγχο. Σούταρε αρκετά μακριά από την περιοχή γιατί δεν μπορούσε να μπει μέσα σε αυτήν με τη Ντόρτμουντ άψογα στημένη. Σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον

Βιρτς αλλά το γκολ σωστά δεν μέτρησε για όφσαϊντ του Μπόνιφεϊς στην αρχή της φάσης.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-1 και η Λέβερκουζεν για πρώτη φορά φέτος δεν σκόραρε σε ένα ημίχρονο στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο η πίεση συνεχίστηκε αλλά το άψογο αμυντικό πλάνο των φιλοξενουμενων άφηνε μόνο μακρινά σουτ στους γηπεδούχους.

Τελικώς η ιδέα του Τσάμπι Αλόνσο να βάλει στο γήπεδο δεύτερο επιθετικό απέδωσε άμεσα. Ο Σικ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 79ο λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα μετά έδωσε την ασίστ στον Μπόνιφεϊς για το τελικό 1-1.

Παρά την πίεση και την μεγάλη διαφορά στα στατιστικά υπέρ της Λέβερκουζεν, η Ντόρτμουντ πάλεψε αρκετά και πήρε τον βαθμό που άξιζε.

Η Λέβερκουζεν πήρε στο +3 από την Μπάγερν Μονάχου αλλά με ένα παιχνίδι παραπάνω.

Λέβερκουζεν: Χραντέτσκι – Κοσουνού, Τα, Ταπσόμπα – Φρίμπονγκ, Παλάσιος (79′ Σικ), Τσάκα, Γκριμάλδο – Χόφμαν (64′ Αντλί), Βιρτς, Μπόνιφεϊς

Ντόρτμουντ: Κόμπελ – Βολφ, Χούμελς, Σλότερμπεκ (64′ Παπαδόπουλος), Ρίερσον – Τσαν, Ζάμπιτσερ – Μπραντ, Ρόις (84′ Μενιέ), Μπάινοου-Γκίτενς (64′ Αντεγέμι) – Φούλκρουγκ