Λειψία-Μπάγερν 1-4: Ρεσιτάλ… αποτελεσματικότητας (hls)

Το πρώτο ημίωρο ανήκε στη Μπάγερν που πίεσε ψηλά στο γήπεδο και δημιούργησε προβλήματα στο κομμάτι της ανάπτυξης στη Λειψία. Οι Βαυαροί ευτύχησαν να ποηγηθούν όταν ο Κάμπλ έκανε χέρι στην προσπάθεια του να βγάλει άμυνα στον Γκορέτσκα. Το εκτέλεσε ο Λεβαντόφσκι που άνοιξε το σκορ στο 12 με το 6ο του γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Μαρς βρήκε ρυθμό, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου έχοντας σημαντικότερη ευκαιρία αυτή με σουτ του Όλμο με σουτ έξω από την περιοχή και επέμβαση

του Νόιερ σε κόρνερ.

Ο Μουσιάλα πήρε τη θέση του τραυματία Γκνάμπρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Σκόραρε στο 47′ για το 0-2 και έδωσε ασίστ στον Σανέ για το 0-3 στο 58ο λεπτό.

Ο Λάϊμέρ με εκπληκτική εκτέλεση μείωσε με σουτ εκτός περιοχής σε 1-3 στο 58′ για να διαμορφώσει το τελικό 1-4 ο Τσούπο-Μοτίνγκ στο 2ο λεπτό του επιπλέον χρόνου.