Λειψία-Μπάγερν 1-1: Μοιράστηκαν βαθμούς και ημίχρονα… (hls)

Η Μπάγερν απείλησε πρώτη με σουτ που επιχείρησε ο Γκνάμπρι και με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Μπλάσβιχ μετά την αλλαγή πορείας της από τα πόδια του Γκβάρντιολ. Η Λειψία επιχείρησε να απειλήσει τον Ζόμερ που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα των Βαυαρών, με τον Φόρσμπεργκ στο 22′ και τον Όλμο να σημαδεύει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στο 28ο λεπτό.

Το 1-0 σημείωσε ο Τσούπο-Μοτίνγκ στο 37′ μετά από εξαιρετική συνεργασία των Σανέ και Γκνάμπρι και ασίστ του τελευταίου.

Η Λειψία ήταν ανώτερη από τους Βαυαρούς στην επανάληψη και ισοφάρισε με τον Χάλστενμπεργκ στο 52ο λεπτό. Μάλιστα ήταν το δεύτερο γκολ του αριστερού της οπισθοφύλακα στη σεζόν, με το προηγούμενο πάλι απέναντι στη Μπάγερν στον τελικό του Σουπερ Καπ.