Λαύριο – Ιωνικός 95-63: Ντέρμπι μόνο για δέκα λεπτά

Το 19-20 με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος άφηνε υπόνοιες για κλειστό ματς, όμως η πραγματικότητα αποδείχτηκε τελείως διαφορετική. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο πρόλαβαν να πάρουν διαφορά 8 πόντων πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα κρατώντας τον Ιωνικό στους 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο, αλλά σκόρπισαν τον αντίπαλο τους στο τρίτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 30-9 (!), φτάνοντας τη διαφορά στους 29 πόντους (70-41)!

Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν προφανώς τυπική διαδικασία, με το τελικό 95-63 να αναπτερώνει όχι μόνο βαθμολογικά τους γηπεδούχους, που πέτυχαν την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα, αλλά προφανώς και ψυχολογικά.

Για τους νικητές ο Φλαγκ είχε 19 πόντους με 7/11 σουτ, ο Κουζέλογλου 17, ο Ρέμι 14 και ο Γερομιχαλός 12.

Για τον Ιωνικό διασώθηκαν μόνο οι Μαυροκεφαλίδης (21π, 12ρ), Χόκινς (16π, 6ρ). Ο Μάντζαρης έμεινε στους 6 πόντους με 2/11 σουτ.