Λας Πάλμας-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Νέα ανατροπή και ξανά στην κορυφή (highlights)

Η Λας Πάλμας κράτησε με άνεση την Ρεάλ που έπαιζε χωρίς τον Μπέλιγχαμ, στο μηδέν διατηρώντας και το φοβερό στατιστικό της να μην έχει δεχθεί γκολ στο γήπεδό της στο πρώτο μέρος. Βινίσιους και Ροντρίγκο ήταν αρκετά φλύαροι, με τον Καρντόνα να έχει την ευκαιρία για το 1-0 αλλά να πλασάρει άουτ στο 34′.

Διαφορετική μορφή είχε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Λούνιν να βγάζει εντυπωσιακά το σουτ του Μουνίρ στο 47′ και 6 λεπτά αργότερα τους γηπεδούχους να βρίσκουν δίχτυα

με την κόντρα επίθεση από τον Σάντρο και το πλασέ του Μουνιόθ στην κίνηση.

Ο Βινίσιους απειλούσε αλλά είχε αρκετές ημιτελείς προσπάθειες, μέχρι το 66′ όταν ο Καμαβινγκά σήκωσε την μπάλα και ο Βραζιλιάνος με το αριστερό έγραψε το 1-1.

Ο ίδιος στο 83′ πλάσαρε για να απομακρύνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί και από το κόρνερ ο Τσουαμενί που είχε μπει δευτερόλεπτα νωρίτερα με κεφαλιά νίκησε τον Βαγιές για το τελικό 1-2, που φέρνει την Ρεάλ και πάλι στην κορυφή, στο +2 από την Τζιρόνα.