Λαμπερή Λίβερπουλ, "τεσσάρων αστέρων" στο Γκενκ

Η Λίβερπουλ κατάφερε από την αρχή να επιβάλει το ρυθμό της στο Λούμινους Αρίνα του Γκενκ, βρίσκοντας αυτό που ήθελε μόλις στο 2ο λεπτό με το γκολ του Όξλαντ Τσάμπερλεϊν.
Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν, τρία λεπτά αργότερα με ένα σουτ του Σαμάτα που δεν βρήκε στόχο ενώ στο 8ο λεπτό ο Άλισον απέκρουσε δύσκολα σουτ του Ονουάτσου!
Στη συνέχεια η ομάδα του Κλοπ είχε τις ευκαιρίες να εδραιώσει την κυριαρχία της σε συνδυασμό με το λογικό, ως ένα σημείο, μούδιασμα της Βελγικής ομάδας κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι
της λειτουργίας τους.

Δεν το έκανε και στο 27ο λεπτό ακυρώθηκε, κατόπιν της χρήσης του VAR γκολ της Γκενκ ως οφσάϊτ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν σε έναν ανοιχτό ρυθμό. Η Λίβερπουλ γιατί είναι η… Λίβερπουλ και η Γκενκ επειδή σαφώς δεν είχε να κάνει κάτι καλύτερο αναζητώντας τους επιθετικούς της.

Στο 57ο λεπτό ο Όξλαντ Τσάμπερλεϊν πέτυχε με ένα υπέροχο μακρινό σουτ το γκολ της βραδιάς το 2ο προσωπικό του τέρμα..
Με αυτό οι «κόκκινοι» συνέχισαν σε έναν ρυθμό με λιγότερα άγχη και πιο άνετη αναζήτηση του… κάτι παραπάνω στο Βελγικό γήπεδο.

Το 0-3 έγινε από τον Μανέ στο 77ο λεπτό ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σαλάχ, σε μια τόσο ανοιχτή άμυνα, έφτασε κι αυτός σε ένα δικό του τέρμα, με το οποίο έγινε το 0-4.

Το γκολ της τιμής, που μάλλον άξιζαν οι γηπεδούχοι, το σημείωσαν με τον Νιγηριανό Όντεϊ αμέσως μετά, στο 88ο λεπτό.