Κου-Ράγιο στους αντιπάλους της!

Η Μπαρτσελόνα έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά τελικά πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο με σκορ 3-2.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο ενδέκατο λεπτό με τον Σουάρες ωστόσο στο 35ο λεπτό ο Πόθο έφερε το ματς στα ίσια.

Στην επανάληψη των έργο των Καταλανών έγινε ακόμα πιο δύσκολο καθώς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 57' με τον Γκαρθία ωστόσο μέσα σε τρία λεπτά η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή.

Στο 87ο λεπτό ο Ντεμπελέ ισοφάρισε σε 2-2 ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Σουάρες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα τρία λεπτά αργότερα.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 24 βαθμούς και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ η Βαγιεκάνο έμεινε στους 6 πόντους και την προτελευταία θέση.