“Καθάρισαν” με σερί στο τέλος οι Λέικερς (photo)

Με ένα σερί 18-4 στο φινάλε της αναμέτρησης, οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν 121-114 των Σακραμέντο Κινγκς εντός έδρας και έφτασαν τις 21 νίκες. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν Κεντάβιους Κάλντγουελ Πόουπ, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής. Ο Τζος Χαρτ σημείωσε 22 πόντος, ενώ ο Μπράντον Ίνγκραμ σταμάτησε στους 21. Ο Κάιλι Κούζμα είχε 18 πόντους για τους γηπεδούχους.

Από την άλλη πλευρά, ο Ντε Άαρον Φοξ σημείωσε 26 πόντους, ενώ οι Μπάντι Χιλντ και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχαν από 21 πόντους.
Ο Ουίλι Κόλεϊ Στέιν σημείωσε double double με έντεκα πόντους και δώδεκα ριμπάουντ. Μικρή συμμετοχή για τον Κώστα Κουφό, καθώς είχε τέσσερις πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μια ασίστ σε 4,38 λεπτά συμμετοχής.

Αυτή ήταν η 21η εφετινή νίκη των “λιμνανθρώπων” σε σύνολο 37 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο. Οι “Βασιλιάδες” από την πλευρά τους γνώρισαν τη 17η εφετινή τους ήττα σε σύνολο 36 αναμετρήσεων.

Οι πόντοι:

Λέικερς: Ίνγκραμ 21, Κούζμα 18, Μακ Γκι 8, Χαρτ 22, Μπολ 13, Τσάντλερ 6, Κάλντγουελ Πόουπ 26, Στέφενσον 7

Κινγκς: Σάμπερτ 8, Μπιέλιτσα 5, Κόλεϊ Στέιν 11, Χιλντ 21, Φοξ 26, Μπογκντάντοβιτς 21, Τζάκσον 5, Κουφός 4, Φέρελ 8, Μακ Λέμορ 5