Καιζερσλάουτερν-Λεβερκούζεν 0-1: Μαγικό νταμπλ…

Μια χρονιά έπος για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, η οποία κατέκτησε το ντεμπλ εκτός κι έφτασε μέχρι τον τελικό του Europa League.

Μπορεί τις δύο ομάδες να χώριζε μια κατηγορία, αλλά η «Κάϊζερ» αποδείχθηκε σκληρό καρύδι.

Πρώτη απέιλησε η Καιζερσλάουτερν στο 4’ αλλά το σουτ του Χάντσλικ απέκρουσε ο Χράντσετσκι.

Η Λεβερκούζεν απάντησε στο 11’ με σουτ του Φρίμπονγκ που έβγαλε ο Κραλ, ενώ το ίδιο έγινε στο 15’ σε σουτ του Βιρτζ.

Υπέροχο γκολ

ο Τσάκα
Στο 16’ η Λεβερκούζεν έκανε το 1-0 όταν ο Τσάκα με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 26’ ο Γκριμάλντο πήρε την μπάλα από τον Σικ μπήκε περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα χάνοντας σπουδαία ευκαιρία.

Με δέκα η Μπάγερ
Στο 44’ η Λεβερκούζεν έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Κοσουνού που είχε μια κάρτα από το ξεκίνημα (3’) αντίκρισε και δεύτερη για φάουλ στον Τόμιακ (σκληρό πάτημα) με συνέπεια ν’ αφήσει την ομάδα του με δέκα.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Καιζερσλάουτερν έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Ρασλ να φεύγει λίγο άουτ.

Δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, αλλά…
Ξεκίνημα με μικρή διακοπή μιας και οι φίλοι της Καιζερσλάουτερν πέταξαν βεγγαλικά και καπνογόνα.

Το ματς έχασε τον ρυθμό του, με την Λεβερκούζεν να ελέγχει μεν αλλά να μην απειλεί. Η διαφορά ποιότητας όμως της επέτρεπε να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα.

Στο 55’ το σουτ του Αντλί μπλόκαρε ο Κραλ.

Στο 56’ μεγάλη ευκαιρία για το μ0-2 όταν μετά το κόρνερ του Γκριμάλντο, η κεφαλιά του Στάνισιτς έφυγε λίγο άουτ.

Στο 62’ σουτ του Άνχε μπλόκαρε ο Χράντετσκι.

Στο 76’ ο Βιρτζ έβγαλε τον Φρίμπονγκ μόνο του, αυτός πέρασε τον Κραλ, αλλά αντί να πλασάρει γύρισε την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε.

Στο 90+1 ο Βιρτζ ηττήθηκε σε μοναδικό τετ α τετ από τον Κραλ.

Καιζερσλάουτερν: Κραλ, Ζολίνσκι (73 Τάτσι), Ελβέντι, Τόμιακ, Πούκατζ-Ράσι (83’ Κλέμεντ), Κάλοτς-Ζίμερ, Ρίτερ, Ρεντόντο (83’ Οπόκου)-Χάνσλικ (45’ Άχε).

Λεβερκούζεν: Χράντετσκι-Ταπσόμπα, Τα, Κοσουνού-Φρίμπονγκ (90+3 Τέλα), Άντριχ, Τσάκα, Γκριμάλντο (85’ Χίνκαπι)-Χόφμαν (45’ Αντλί), Σικ (45’ Στάνισιτς), Βιρτζ(90+3 Χλόζεκ).