Ισοπαλία 1-1 και αβαντάζ της Ελσίνκι στην Λετονία

Ένα γκολ της πρωταθλήτριας Φινλανδίας Ελσίνκι μόλις στο 7ο λεπτό, από τον έμπειρο και πολυταξιδεμένο Τιμ Βαϊρίνεν – με προϋπηρεσία σε Ντόρτμουντ, Ντιναμό Δρέσδης, Χέρτα, Ρόντα – την έφερε σε ρόλο οδηγού στο «Νταουγκάβας Σταντιόνα».

Οι Λετονοί σταδιακά ανέλαβαν την πρωτοβουλία στις κινήσεις έχοντας κάποιες καλές ευκαιρίες όπως η κεφαλιά του Στούγκλις στο δοκάρι των φιλοξενούμενων στο 26ο λεπτό.

Η Ρίγα με τον πρώην παίκτη του Άρη Γιώργο Βαλεριάνο στο δεξί άκρο της άμυνάς της, έγινε ακόμα πιο πιεστική στην επανάληψη και έφτασε στην ισοφάριση με τον Πολωνό Μπιλίνσκι στο 81ο λεπτό.

Το τελικό 1-1 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στην Φινλανδία όπου πάντως η Ελσίνκι έχει ένα προβάδισμα..