Ιωνικός – Παναθηναϊκός 62-86: Χωρίς να φορτσάρει στο επίσημο ντεμπούτο του Γουόλτερς (hls)

Η νίκη ήταν περίπου δεδομένη για τον Παναθηναϊκό στη Νίκαια και έτσι η προσοχή στράφηκε στο επίσημο ντεμπούτο του Νέιτ Γουόλτερς που αναμενόμενα δεν είχε ρυθμό (4π, 1/6 σουτ, 0 ασίστ).

Την παράσταση για την ομάδα του Ράντονιτς έκανε η αμυντική κυριαρχία, η οποία είχε σαν αποτέλεσμα ο Ιωνικός να σκοράρει μόλις 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και 15 στην δεύτερη. Οι πράσινοι άνοιξαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 31-15 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω καθ΄ οδόν για την εύκολη επικράτηση.

Στα

καλά νέα για τους νικητές προσμετρώνται οι 12 πόντοι και τα 7 ριμπάουντ του Γιώργου Παπαγιάννη, οι 14 του πρώτου σκόρερ Μποχωρίδη (3 ασίστ, 4 ριμπάουντ), αλλά και οι 13 του Γκουντάιτις. Ο Ματζούκας πήρε 24 λεπτά και απέδωσε 8 πόντους (2/2 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, ενώ θετικός ήταν και ο Πάνος Καλαϊτζάκης με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τον Ιωνικό ξεχώρισε ο αειθαλής Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αρσενόπουλος με 15 πόντους και ο Χόκινς με 10.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα προετοιμαστεί για το παιχνίδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ (27/10, 21:05).