Ίντερ – Νάπολι 3-2 : Ντέρμπι με όραμα κορυφής και χρώμα… «νερατζούρο»!

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο επίδοξες πρωταθλήτριες. Η μια που ήθελε να αξιοποιήσει την γκέλα της Μίλαν χθες στην Τοσκάνη προκειμένου να ξαναμείνει μόνη στην κορυφή, κι η άλλη που έψαχνε ένα καλό αποτέλεσμα για να «επιστρέψει» σε ρόλο διεκδικήτριας..
Η Νάπολι κατάφερε να αιφνιδιάσει ανοίγοντας το σκορ στο 17ο λεπτό με ένα ωραίο γκολ του Ζιελίνσκι.
Οι «νερατζούρι» παίζοντας πιο αποφασιστικά, ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα με πέναλτι – όταν η μπάλα σε σουτ του Μπαρέλα βρήκε το χέρι του Κουλιμπαλί

– που εκτέλεσε εύστοχα ο Τσαλχάνογλου.
Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Πέρισιτς με γυριστή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μιλάνου!
Στην επανάληψη η Νάπολι, όπως ήταν φυσικό, προσπάθησε να πιέσει κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αφήσει ανοιχτούς χώρους.
Στο 60ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες ολοκλήρωσε μια ταχύτατη αντεπίθεση της ομάδας του, κάνοντας με διαγώνιο σουτ το 3-1.
H συνέχεια έμοιαζε με… ρουλέτα καθώς οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν δημιουργικά.
Στο 78ο λεπτό ο Βέλγος Μέρτενς πέτυχε το ωραιότερο γκολ του ντέρμπι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, για να μειώσει σε 3-2.