Ίντερ – Μίλαν 1-2: Νίκη με ανατροπή και «φωτιά» στην κορυφή

Η Μίλαν πήρε σπουδαία νίκη στο derby della madonnina επί της Ίντερ, επικρατώντας με 2-1 χάρη σε 2 γκολ του Ζιρού!

Η Μίλαν μείωσε στον πόντο την απόσταση από την πρώτη Ίντερ και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα!

Η Ίντερ προηγήθηκε μόλις στο δέκατο λεπτό με τον Ντάμφρις όμως ο διαιτητής το ακύρωσε καθώς ο παίκτης της Ίντερ ήταν εκτεθειμένος.

Στο 26 ο Μπαρέλα λίγο έλλειψε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, με το σουτ που επιχείρησε η μπάλα

να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Ο Ντάμφρις δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε σε καλή θέση, όμως το σουτ του δεν απείλησε τον Μενιάν.

Στο 35 ο Τονάλι έκανε καλό σουτ αναγκάζοντας σ΄εντυπωσιακή επέμβαση τον Χαντάνοβιτς. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 38 έκανε φανταστικό σουτ με τον Μενιάν να διώχνει εξίσου εντυπωσιακά!

Η Ίντερ προηγήθηκε στο 38. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαλχάνογλου, ο Πέρισιτς με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν ανέβασε την απόδοσή της και έκανε την ανατροπή! Στο 75 ο Ζιρού ισοφάρισε και ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα έκανε την ολική ανατροπή για τη Μίλαν!

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Τέο Ερνάντες .

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι(82΄Νταρμιάν), Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς(82΄Βεσίνο), Τσαλχάνογλου(73΄Βιδάλ), Πέρισιτς(70΄Ντι Μάρκο), Τζέκο, Μαρτίνες(70΄Σάντσες)

Μίλαν: Μενιάν, Ερνάντες, Ρομανιόλι, Καλούλου, Καλάμπρια, Μπενασέρ(80΄Κρούνιτς), Τονάλι, Λεάο, Κέσι(58΄Ντίας), Σεαλεμάκερς(46΄Μεσίας), Ζιρού

Κίτρινες: Ρομανιόλι, Τσαλχάνογλου, Ντίας, Μπενασέρ, Σκρίνιαρ, Κρούνιτς,

Κόκκινη: Ερνάντες