Η Ζάμπια αμφισβήτησε το απίστευτο ρεκόρ του Μέσι! (vid)

Η Ζάμπια αμφισβήτησε το απίστευτο ρεκόρ του Μέσι! (vid)mkatsafaΤετ, 12/09/2020 - 15:15

Τα ρεκόρ που έχει καταρρίψει στην πλούσια καριέρα του ο Λιονέλ Μέσι είναι πολλά, αλλά αυτό είναι από τα σημαντικότερα. Κάποιοι όμως αμφισβήτησαν ότι αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ…
Την περίοδο 2012-13, ο Λιονέλ Μέσι κυνηγούσε το απόλυτο ρεκόρ του σπουδαίου Γκερντ Μίλερ, με τα περισσότερα γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος. Πηγαίνοντας στον εκτός έδρας αγώνα της Μπαρτσελόνα εναντίον της Ρεάλ Μπέτις, ο Μέσι

είχε σημειώσει συνολικά 84 γκολ μέσα στο 2012 για τον σύλλογο του και την Εθνική Αργεντινής, ένα λιγότερο απ΄ότι είχε πετύχει ο Γερμανός επιθετικός το 1972 με τη Μπάγερν Μονάχου και την Εθνική  Γερμανίας.

Ο Αργεντινός θρύλος του ποδοσφαίρου, σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (16 ', 25') στη νίκη των Καταλανών με σκορ 2-1 και ξεπέρασε το ρεκόρ του Μίλερ. Στη συνέχεια, αρκετά δημοσιεύματα μετά τον αγώνα ανέφεραν ότι το επίτευγμα αυτό του Μέσι, αποτελούσε παγκόσμιο ρεκόρ.

Αλλά η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Ζάμπια ισχυρίστηκε, ότι ένας από τους παίκτες της, ο Γκοντφρέ Τσιτάλου, σημείωσε τον απίστευτο αριθμό των 107 τερμάτων το 1972, την ίδια χρονιά δηλαδή που ο Μίλερ έκανε το δικό του ρεκόρ!
Η FIFA αρνήθηκε να αναγνωρίσει αυτό το επίτευγμα, επικαλούμενη ζητήματα αποδεικτικών στοιχείων, οπότε παραμένει ανεπίσημο προς το παρόν, ότι ο Μέσι έχει το ευρωπαϊκό ρεκόρ και ο Τσιτάλου έχει το παγκόσμιο ρεκόρ! Ο Μέσι πέτυχε άλλα πέντε γκολ πριν από το τέλος του έτους, φτάνοντας στο εκπληκτικό νούμερο των 91 γκολ μέσα σε ένα χρόνο.

ΙΣΠΑΝΙΑ - Primera Division - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Barcelona - Ποδόσφαιρο Off Off mkatsafa Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ #messi Barcelona II ΙΣΠΑΝΙΑ Στις 9 Δεκεμβρίου του 2012, ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε δύο φορές και ξεπέρασε ένα σπουδαίο ρεκόρ που κατείχε ο Γκερντ Μίλερ. Article publish on Τετ, 12/09/2020 - 15:15 Article hide updated date On Article is longform Off