Η Ρίτας διέλυσε την Μονακό (video)

Η Ρίτας διέλυσε στο Βίλνιους την Μονακό με 90-68 για την 6η και τελευταία αγωνιστική του ΤΟΠ-16 του Eurocup και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά όπου θ’ αντιμετωπίσει την Βαλένθια.

Ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων από την αρχή έως το τέλος. Με ενέργεια στην άμυνα, πολλές λύσεις στην επίθεση και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (40 έναντι 19).

Την ίδια στιγμή η Μονακό ήταν πολύ άστοχη, δεν είχε σταθερούς πυλώνες στην επίθεση και δεν μπόρεσε να μπει ποτέ
στο ματς.

Η Ρίτας πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω.

Προηγήθηκε με 25-14 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 46-29.

Δε έκοψε τον ρυθμό της ούτε στο τρίτο κλείνοντας μπροστά με 72-53 για να φτάσει στην τελική νίκη-πρόκριση.

Κορυφαίος ο Παραχούτσκι με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ ο Σίλεϊ με 21, 11 πρόσθεσε ο Στίπτσεβιτς και 10 ο Μπέντζιους.

Για την Μονακό κορυφαίος ο Γκλαντίρ με 16 πόντους (4/6τρ.), ενώ ο Κικάνοβιτς έβαλε 17 αλλά σε σημεία που δεν έκριναν τίποτε. Ο Νίντχαμ είχε 5 πόντους και 7 ασίστ.