Η πολυφωνία έκανε τη διαφορά στη Μόσχα (video)

Η ΤΣΣΚΑ έκανε το 2/2 επικρατώντας με 79-68 της Μπάγερν στη Μόσχα, με τον Δημήτρη Ιτούδη να βλέπει και τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε να σκοράρουν.

Η Μπάγερν άντεξε για 25 λεπτά στην Megasport Arena, μένοντας κοντά στο 10λεπτο (22-18) και παρότι το τρίποντο ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ έφτασε τη διαφορά στο +14 (43-29), οι Βαυαροί μείωσαν ως το 47-40 στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι
μείωσαν ως το καλάθι (50-48), αλλά κάπου εκεί η ΤΣΣΚΑ πήρε μπρος, τρέχοντας 9-0 σερί με καθοριστικό τον Φόγκτμαν και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 60-50.

Το γρήγορο 5-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι (65-50), αφού οι πολλές εναλλακτικές λύσεις της ΤΣΣΚΑ κρατούσαν τα επίπεδα ενέργειας ψηλά την ώρα που η Μπάγερν ήταν κουρασμένη. Η διαφορά έφτασε ως τους 19 πόντους (79-60) και έκλεισε στο πιο δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα 79-68.

Για τους γηπεδούχους καλύτεροι ήταν οι Φόγκτμαν (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Κλάιμπερν (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ για την Μπάγερν ξεχώρισε ο Μονρό με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 27 αξιολόγηση.