Η Ούνικς χόρεψε "συρτάκι" την Κουμπάν

Η "ελληνική" Ούνικς Καζάν των Πρίφτη και Καϊμακόγλου, έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην ημιτελική φάση του Eurocup, νικώντας εύκολα 86-66 την Λοκομοτίβ Κουμπάν, με πρωταγωνιστές τους Χένρι και Μακ Κόλουμ.

Ο πρώτος ακούμπησε το τριπλ-νταμπλ με 18 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ ο δεύτερος ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ στη διοργάνωση, βάζοντας 32 πόντους με αξιολόγηση 37.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 23ο λεπτό. Το εύθραυστο 45-44, έγινε 64-46 μέσα σε 7 λεπτά,
με την ομάδα του Πρίφτη να μην επιτρέπει καλάθι εντός παιδιάς στην Λόκο, παρά μόνο 2 βολές.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι απλώς διαχειρίστηκαν τη μεγάλη διαφορά που είχαν πάρει, για να φτάσουν στην εύκολη νίκη. Πλέον χρειάζονται μία ακόμα για να βρεθούν στην ημιτελική φάση.

Για την Κουμπάν ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Κουλάγκιν, που έβαλαν μαζί τους μισούς πόντους της ομάδας τους, ενώ η Ούνικς που κυριάρχησε στα ριμπάουντ είχε τον Καϊμακόγλου να ξεχωρίζει με 7.